Nasza zastawa, moja obstawa

Nasza zastawa, moja obstawa

piątek, 4 lipca 2014

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) w domu

Gdy byłam małą dziewczynką u mojej babci na parapecie zawsze stał aloes. Nie wiem czy był to aloes drzewiasty (Aloe arborescens) czy może jakiś inny, wtedy nie miało to dla mnie znaczenia ale zawsze gdy przychodziłam z podwórka z ranką babcia łamała listek rośliny i pocierała nim moje skaleczenie. Ulga była natychmiastowa i jakoś tak magicznie było razem z babcią zielarką...
Mam wrażenie, że aloes jest wyparty z Naszych domów przez inne dużo bardziej ozdobne kwiaty a przecież to bardzo przyjazna człowiekowi roślina. A przecież produkty z aloesem zaczynają być bardzo modne (jeżeli tak to można nazwać). Coraz więcej się go pije, używamy coraz więcej kosmetyków z aloesem (chwyt reklamowy, czy rzeczywiście coś w tym jest?) 
Nie wiem ale pamiętam tą ulgę za każdym razem gdy babcia smarowała mi ranki aloesowymi liśćmi... 
Dlatego zakupiłam (przez allegro, w rzadnej z pobliskich mi kwiaciarni nie mogłam dostać tej rośliny) roślinę dwuletnią aloesu drzewiastego, stoi na balkonie i czeka na moment gdy jego kojąca moc miąższu będzie niezbędna ;-)


Aloes nie jest trudny w uprawie, latem dobrze wystawić go na balkon lub podwórko (Uwaga nie lubi bezpośredniego słońca). Latem odlewamy go dwa razy w tygodniu (roślina bez wody, którą magazynuje w liściach, może przetrwać ponad miesiąc) w zimię raz na dwa tygodnie. Należy pamiętać, że aloes ten naturalnie rośnie na terenach piaszczystycz i kamienistych. Lubi mieć dużo miejsca na swoje korzenie dlatego powinno się go przesadzać co roku. Rozsadzamy poprzez oderwanie bocznej odnóżki, przesuszenie jej przez tydzień a następnie ukorzenienie jej w doniczce z odpowiednim podłożem. 

A Wy macie aloes w domowym ogródku?


Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) roślina dwuletnia

Ciekawe czy i kiedy zakwitnie ? ;-)

Spokojnego i miłego dnia

M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz